Uvod: Med 3D tiskom se pri uporabi določenih filamentov v zrak sproščajo za zdravje škodljive snovi. Materiali, ki so najpogosteje označeni za problematične, so tisti, ki vsebujejo stiren: akrilonitril butadien stiren (ABS), akrilonitril stiren akrilat (ASA) in visokozmogljivi polistiren (HIPS). Namen raziskave je bil opredeliti snovi, ki se sproščajo ob 3D tiskanju na domačem tiskalniku. S ciljem oceniti vpliv koncentracije teh snovi na zdravje.
Metode: V eksperimentalni raziskavi smo z merilnikom kakovosti notranjega zraka uHoo merili koncentracije lahkohlapnih organskih spojin (VOC) in koncentracijo delcev PM2,5 po 3D tisku z desetimi različnimi materiali: ABS, ASA, HIPS, polilaktično kislino samostojno in z lesnim dodatkom, polietilen tereftalat glikol, polivinil alkohol, fleksibilni material, najlon samostojno in z dodatkom karbonskih vlaken. Merilnik in 3D tiskalnik smo postavili v komoro iz pleksi s...
UVOD: Dejanska izpostavljenost javnosti elektromagnetnimpoljem (EMP) je običajno precej nižja od mednarodnih smernic, skrb javnosti paizvira predvsem iz pomislekov o dolgoročnih učinkih, ki naj bi jih povzročalaizpostavljenost EMP nizkih jakosti. Razvrstitev nizkofrekvenčnih magnetnihpolj (NF MP) kot mogoče rakotvorno za ljudi (skupina 2B) s strani MednarodneAgencije za raziskave raka (IARC) je v nekaterih državah sprožila ponovnooceno, ali mejne vrednosti izpostavljenosti za EMP zagotavljajo zadostnozaščito. Te ponovne presoje so vodile nekatere države in lokalne oblasti koblikovanju previdnostnih ukrepov v povezavi s problematiko EMP.
METODE: Mednarodno pravo je načelo previdnostiprepoznalo kot načelo, ki daje v primeru negotovosti prednost okolju, oz.predstavlja podlago za pristop in dubio pro natura. Ker seneškodljivosti nikoli ne da z gotovostjo izkazati in ker se nepoznanih dejstevne da dokazo...
SPOROČILO ob svetovnem dnevu hrane 2023 je osredotočeno na problematiko vode v kmetijsko – živilsko - prehranski verigi in temelji na izkušnjah strokovnjakov iz komplementarnih področij vzdolž verige s ciljem povečati zavedanje tega izziva v sedanji družbi in pri uporabi sedanjih tehnologij in tehnik dela.
Gripa (influenca) je akutna virusna bolezen dihal, ki jo pri ljudeh povzročajo virusi influence A, B in C. Spremljanje pojava virusov influence in drugih akutnih respiratornih okužb poteka na podlagi evalvacije zbranih tedenskih podatkov iz mrežnega spremljanja gripi podobne bolezni in akutnih okužb dihal, virološkega spremljanja in podatkov iz prijav za regijo Koper in za celotno Slovenijo. Tako je potekalo tudi med leti 2009 in 2018. Spremljanje kroženja virusov influence poteka skozi vse leto. Po podatkih iz mrežnih ambulant za devet sezon so gripi podobna bolezen in akutne okužbe dihal v koprski regiji dosegle vrh med 2. tednom januarja in 3. tednom marca, razen v sezoni 2009/2010 ko se je pojavil pandemski podtip gripe A(H1N1)pdm09 in je incidenca gripe dosegla vrh že v 49. tednu (od 16. do 22. novembra 2009). Incidenčna stopnja prijavljenih primerov gripe je bila v sedmih od devetih sezon v koprski regiji nižja kot v Sloveniji. Z mrežnim virološk...
Introduction: Frailty is one of the most serious global public health challenges that most countries will face within the upcoming century. While current demographic trends suggest there will be an increase in age-related disability and functional dependence worldwide, there is a strong need to re-shape healthcare systems in order to better tackle this public health challenge. The aim of this paper is to define the situation and needs in the field of frailty management in Slovenia.
Methodology: Systematic literature review, survey regarding the approaches related to frailty management in the participating EU member states, and consensus meetings on roadmaps of activities at member states’ level were used in order to develop recommendations and a roadmap of activities.
Results: Within ADVANTAGE JA state of the art report on frailty and report on the prevention and...
Uvod: Študije navajajo, da na razvoj depresije vpliva mnogo dejavnikov. V zadnjih letih se vse pogosteje preučuje tudi pomen prehrane. Raziskave poročajo o povezavi med prehranskimi vzorci in tveganjem za pojav simptomov depresije. Cilj sistematičnega pregleda je bil pregledati sistematične pregledne članke in metaanalize o prehrani in duševnim zdravjem ter preučiti, ali so prehranski vzorci povezani s pojavom simptomov depresije.
Metode: Sistematični pregled je potekal po zbirkah bibliografskih podatkov PuBMed s ključnimi besedami: 'adult', 'young adult', 'grown up', 'psychopathology', 'mental well-being', 'mental health', 'depression', 'diet', 'nutrition', 'food', 'fruit', 'vegetable', 'protein', 'carbohydrates', 'fat'. Izključitveni kriteriji so bili vzorec pod 18 let, vsebina, ki se ni nanašala na povezavo med prehrano in duševnim zdravjem, in posamezne raziskave.
Systematic Review 26. 03. 2024
V članku je uvodoma definirana prisila, pojasnjeno pa je tudi, kako je normirana v Zakonu o duševnem zdravju. Nadalje pokažemo, da se kritike uporabe prisile pojavljajo vse pogosteje v okviru pristopov, ki temeljijo na človekovih pravicah in v okviru procesov deinstitucionalizacije. V jedru pokažemo na nekatere negativne učinke uporabe prisile, kot sta strah uporabnikov in fizične ter psihične posledice. Posvetimo se tudi centralni vlogi prisile v celotnem sistemu pomoči na področju duševnega zdravja in problematiziramo pomanjkanje podatkov o razširjenosti uporabe prisile v Sloveniji. Nadalje na podlagi raziskav iz tujine pokažemo, da je uporabo prisile mogoče zmanjšati, povzamemo pa tudi metode, ki omogočajo delo brez prisile. Zaključimo, da je prisila fenomen, ki ga je treba raziskati in se odločno zavezati k njegovemu zmanjševanju. Spremembe morajo vključevati tako zakonodajno raven kot raven metod in oblik dela.