Skip to main content Skip to footer

Predlog nadgraditve programa vzgoje za zdravje za otroke in mladostnike na podlagi ocene obstoječega stanja organizacije in izvajanja programa v Sloveniji

Professional Article

Predlog nadgraditve programa vzgoje za zdravje za otroke in mladostnike na podlagi ocene obstoječega stanja organizacije in izvajanja programa v Sloveniji

Professional Article

PDF

Anja Durjava, OE Maribor, NIJZ

Christos Oikonomidis, OE Maribor, NIJZ


Abstract

Namen: Vzgoja za zdravje je proces vseživljenjskega učenja, ki se začne v otroštvu, in ima za cilj izgradnjo posameznikovih virov skozi pedagoške in motivacijske pristope ter krepitev veščin in zavedanja o pomenu krepitve lastnega zdravja. V prispevku se osredotočamo na organizacijo in izvajanje formalno določenega programa vzgoje za zdravje za otroke in mladostnike v osnovnih šolah v Sloveniji z namenom povzeti trenutno stanje organiziranosti programa ter predlagati nadgraditve programa.

Metodologija: Oceno in predloge nadgraditve programa utemeljujemo na podlagi modela Svetovne zdravstvene organizacije za načrtovanje preventivnih aktivnosti, pregleda uradnih dokumentov, ki se tičejo organiziranosti programa v Sloveniji ter tuje literature.

Rezultati: Ocenjujemo, da se program vzgoja za zdravje za otroke in mladostnike v Sloveniji v veliki meri sklada s predlogi modela Svetovne zdravstvene organizacije, ob enem pa ugotavljamo, da bi bile smiselne tudi nekatere dopolnitve oz. nadgradnje. Predlagamo pripravo podrobnega načrta evalvacije, tako procesne kot evalvacije učinkovitosti programa. Predlagamo tudi okrepitev dosedanjih naporov za optimalno in bolj učinkovito umeščanje programa v šolski prostor, pripravo celovitega načrta usposabljanj vseh deležnikov, ki oblikujejo in izvajajo program, ter v luči vseprisotne digitalizacije kritično in strokovno razpravo o umeščanju digitalne tehnologije v program vzgoje za zdravje. 

Zaključek: Vzgoja za zdravje v šolskem okolju, ki sloni na tvornem sodelovanju zdravstveno-vzgojnega in izobraževalnega sektorja, lahko prinaša pozitivne učinke tako iz vidika zdravstveno-vzgojne kot pedagoške stroke, saj dobrobiti krepitve zdravega življenjskega sloga nimajo vpliva le na otrokovo in mladostnikovo zdravje ter krepitev posameznikove odgovornosti v odnosu do lastnega življenjskega sloga, temveč tudi na pozitivno šolsko klimo in uspešnost.


Keywords

  • vzgoja za zdravje
  • otroci in mladostniki
  • organizacija in implementacija
  • nadgradnja.
  • nadgradnja