Abstract
This is an accepted article with a DOI pre-assigned that is not yet published.
Uvod: Med 3D tiskom se pri uporabi določenih filamentov v zrak sproščajo za zdravje škodljive snovi. Materiali, ki so najpogosteje označeni za problematične, so tisti, ki vsebujejo stiren: akrilonitril butadien stiren (ABS), akrilonitril stiren akrilat (ASA) in visokozmogljivi polistiren (HIPS). Namen raziskave je bil opredeliti snovi, ki se sproščajo ob 3D tiskanju na domačem tiskalniku. S ciljem oceniti vpliv koncentracije teh snovi na zdravje.
Metode: V eksperimentalni raziskavi smo z merilnikom kakovosti notranjega zraka uHoo merili koncentracije lahkohlapnih organskih spojin (VOC) in koncentracijo delcev PM2,5 po 3D tisku z desetimi različnimi materiali: ABS, ASA, HIPS, polilaktično kislino samostojno in z lesnim dodatkom, polietilen tereftalat glikol, polivinil alkohol, fleksibilni material, najlon samostojno in z dodatkom karbonskih vlaken. Merilnik in 3D tiskalnik smo postavili v komoro iz pleksi stekla in z vsakim materialom natisnili model. Zmerjene koncentracije opazovanih onesnaževal smo primerjali z zakonsko določenimi vrednostmi na področju kakovosti notranjega zraka.
Rezultati: 3D tiskanje na domačem tiskalniku z vidika PM2,5 ni problematično, saj v izpustih po tisku v zraku ne zaznavamo teh delcev. Najvišje koncentracije VOC pri tiskanju testnega modela smo zabeležili pri ABS (1737 μg/m3), končne vrednosti nad 1000 μg/m3 pa smo izmerili še pri HIPS in ASA. Dovoljena koncentracije VOC v notranjih prostorih bi bila presežena po 214 urah tiskanja z ABS brez prezračevanja prostora.
Zaključek:3D tisk pri domači rabi in v šolskem okolju ni škodljiv. Ker je sestava filamentov uporabljenih pri 3D tisku izjemno raznolika, se zdi smiselna tudi uvedba deklaracij na filamentih, ki bi opredeljevale količino izpustov ob tiskanju.
Keywords
- 3D tisk
- lahkohlapne organske spojine (VOC)
- delciPM25
- ocena potencialnih učinkov na zdravje