Abstract
Uvod: V epidemioloških raziskavah je dokazana povezanost med izpostavljenostjo hlapnim (VOCs) in polhlapnim (SVOCs) organskim spojinam v stavbah in pogostejšim pojavljanjem ali poslabšanjem bolezni dihal, raka pljuč in malignega mezotelioma. Namen preglednega članka je predstaviti vpliv gradbenih proizvodov na kakovost zraka v zaprtih prostorih, vrednotenje emisij VOCs in SVOCs iz gradbenih proizvodov ter značilnih emisij iz lesa in lesnih materialov.
Metode: Pregled objavljene dosegljive strokovne in znanstvene literature smo opravili v mednarodni podatkovni bazi PubMed in spletni strani Regionalnega urada Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo. Iz Uradnega lista Republike Slovenije smo pridobili podatke o priporočilih in zakonskih določilih ter zahtevah na proučevanem področju.
Rezultati in razprava: Iz gradbenih materialov se v notranji zrak sproščajo različne organske snovi, njihova sestava in koncentracija v notranjem zraku je zelo odvisna od vrste materiala, temperature in relativne vlažnosti zraka, prezračevanja in hitrosti gibanja zraka v prostoru ter od aktivnosti ljudi prostoru. Sproščene snovi pri dolgotrajni izpostavljenosti lahko predstavljajo tveganje za zdravje. Sproščanje snovi iz gradbenih materialov in ocena tveganja za zdravje zaradi izpostavljenosti tem snovem je kompleksen problem zaradi zahtevnega preskušanja, včasih neznanih toksikoloških lastnosti snovi in zaradi številnih negotovosti pri ocenah tveganja.
Zaključek: Za preprečevanje možnih škodljivih učinkov na zdravje zaradi izpostavljenosti organskim spojinam, ki se sproščajo v notranji zrak iz gradbenih materialov ter za zaščito občutljivih populacij, je priporočljivo zmanjšati izpostavljenost na najmanjšo možno mero.
Keywords
- hlapne in polhlapne organske snovi
- emisije
- gradbeni proizvodi
- vplivi na zdravje